Субота, 08.08.2020, 06:25

Управління соціального захисту населення Турійської РДА


Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Наше опитування
Чи задоволені Ви якістю надання соцпослуг працівниками Турійського терцентру
Всього відповідей: 50
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
 
Головна » 2018 » Лютий » 5 » ЩО ПОТРІБНО ПЕРЕДБАЧИТИ В КОЛЕКТИВНОМУ ДОГОВОРІ?
08:09
ЩО ПОТРІБНО ПЕРЕДБАЧИТИ В КОЛЕКТИВНОМУ ДОГОВОРІ?

Як відомо, колективний договір укладають для дотримання інтересів насамперед працівників, проте також і в інтересах власників та уповноважених ними органів. Що потрібно передбачити змістом колективного договору – далі.

Регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин

Зміст і структуру колективного договору визначають сторони в межах їх компетенції. Згідно зі ст. 13 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП)у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:

 • зміни в організації виробництва та праці;
 • забезпечення продуктивної зайнятості;
 • нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
 • встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
 • участі трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом);
 • режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
 • умов і охорони праці;
 • забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
 • гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих;
 • умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;
 • забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Оплата праці – основа колективного договору

Дотримання умов колективного договору однаково обов’язкове як для працівників, так і для роботодавця. Також положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства (ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р. № 3356-XII, далі −  Закон № 3356).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (далі – Закон № 108) організація оплати праці здійснюється на підставі:

 • законодавчих та інших нормативних актів; 
 • генеральної угоди на національному рівні;
 • галузевих (міжгалузевих), територіальних угод;
 • колективних договорів; трудових договорів.

Найширший перелік норм, що потребують встановлення в колективному договорі, стосується оплати праці.

Як відомо, згідно зі ст. 97 КЗпП оплата праці працівників може здійснюватися за погодинною, відрядною або іншими системами за результатами індивідуальних і колективних робіт. Тому форми й системи оплати, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюють підприємства, установи, організації самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлює власник або уповноважений ним орган.

Крім того, потрібно пам’ятати, що власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Розділ колективного договору, який регулює оплату праці, охоплює досить широке коло питань. Тому в більшості випадків доцільно оформити його у вигляді додатка до колективного договору.

Визначивши відповідно до вимог чинного законодавства форми і системи оплати праці, підприємство передбачає в колективному договорі питання оплати праці, преміювання, доплат і надбавок, винагороди за підсумками роботи за рік тощо, які є складовою частиною колективного договору і підставою для нарахування й виплати заробітної плати.

Додатки до колективного договору

Окремими додатками до колективного договору у разі потреби можуть бути оформлені:

 • Правила внутрішнього трудового розпорядку;
 • Положення про преміювання;
 • Положення про виплату винагород (за видами винагород);
 • Положення про доплати і надбавки;
 • Положення про відрядження;
 • Положення про відпустки та ін.

З огляду на нові вимоги до оплати праці нормами колективного договору також має бути забезпечено встановлення місячної заробітної плати в розмірі, не меншому за мінімальний. Конкретні розміри мінімальних ставок (окладів) заробітної плати, міжгалузеві та міжрозрядні співвідношення встановлюються в галузевих, територіальних угодах і колективних договорах.

Інші норми, визначені колективним договором Крім оплати праці, існують й інші норми, які потребують уточнення в колективному договорі. Зокрема:

 1. План заходів з охорони праці та використання коштів на такі цілі включається до колективного договору (ст.ст. 161, 162 КЗпП).
 2. Додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги (ст.ст. 91, 51, 179 КЗпП, ст. 7 Закону № 3356).
 3. Встановлення тривалості щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці.
 4. Встановлення тривалості щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці.
 5. Обмеження на роботу за сумісництвом (ст. 21 КЗпП).
 6. Встановлення інших видів відпусток (ст. 4 Закону № 504).

Звичайно, це не повний перелік випадків, які регулюються нормами колдоговору. Кожне підприємство самостійно вирішує, які аспекти мають бути узгоджені з трудовим колективом.

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/trudovi-vidnosini/shcho-potribno-peredbachiti-v-kolektivnomu-dogovori/

Переглядів: 318 | Додав: УСЗН | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2020
НАША АДРЕСА
44800, Волинська обл., смт Турійськ, м-н Центральний, 1, тел. (03363) 21562, 21883, 21687, e-mail: tuszn@ukr.net, код ЄДРПОУ 03191957
ОНЛАЙН
АТО
РЕАБІЛІТАЦІЯ
Календар
«  Лютий 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Пошук
Архів записів
Корисні посилання
Безкоштовний хостинг uCoz