Вівторок, 19.03.2024, 06:56

Управління соціального захисту населення Турійської РДА


Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Наше опитування
Чи задоволені Ви якістю надання соцпослуг працівниками Турійського терцентру
Всього відповідей: 56
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
 Все про відпустки

Основні нормативно-правові документи, що регулюють розрахунок та виплату відпускних

  1. Кодекс законів про працю
  2. Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 №504/96-ВР.
  3. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 №108/95-ВР.
  4. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100 (далі – Порядок №100).

Які бувають відпустки та коли працівник отримує на них право?

Які існують види відпусток? Скільки вони можуть тривати? Хто має право на відпустку? Коли працівник отримує право на відпустку? А також чи існує відповідальність за ненадання відпусток ви можете почитати у статті Відпустки. Види та право надання.

Як розрахувати відпускні (загальна формула)?

Згідно пункту 7 Порядку №100 відпускні розраховуються шляхом ділення сумарного заробітку за розрахунковий період на кількість календарних днів розрахункового періоду. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки У вигляді формули це можна представити так:
В = З.П.ср. * Ккд, де

В – сума відпускних;
З.П.ср. – середньоденна заробітна плата за розрахунковий період;
Ккд – кількість календарних днів, що припадають на час відпустки.

Загальна формула розрахунку заробітної плати

Загальну формулу розрахунку середньої заробітної плати в цілях розрахунку відпускних можна представити в наступному вигляді:
З.П.ср. = З.П.з.п. / Кд.п.,

де З.П.з.п. – загальна сума заробітної плати за розрахунковий період;
Кд.п. – кількість календарних днів у розрахунковому періоді.
Саме розрахунку середньої заробітної плати і присвячена більша частина цієї теми.

Визначення розрахункового періоду, для розрахунку середньої заробітної плати

Розрахунковим періодом для визначення середньої заробітної плати для розрахунку відпускних є (пункт 2 Порядку №100):
12 календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки. Наприклад, якщо працівник йде у відпустку з 15 січня 2013 року, розрахунковим періодом буде період з січня по грудень 2012 року.
Фактичний час роботи, з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка. Наприклад, працівник прийнятий на роботу 2 січня 2013 року та йде у відпустку з 20 червня 2013 року. Розрахунковим періодом буде період з 01 лютого по 31 травня 2012 року.
Фактично відпрацьований час, якщо робітник відпрацював менше двох календарних місяців. Наприклад.
Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.
Якщо працівник не мав заробітку протягом 4 календарних місяців, що передують відпустці, розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Які періоди не включаються до розрахункового періоду для розрахунку відпускних?

Згідно пункту 2 Порядку №100 час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Це можуть бути, наприклад, наступні дні:
  1. святкові;
  2. неробочі;
  3. час простою підприємства;
  4. відпустка без збереження заробітної плати;
  5. та інші.

Які дні вважаються святковими чи неробочими в Україні?

Перелік святкових і неробочих днів наведений у статті 73 Кодексу законів про працю:
  1. 1 січня - Новий рік
  2. 7 січня - Різдво Христове
  3. 8 березня - Міжнародний жіночий день
  4. 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих
  5. 9 травня - День Перемоги
  6. 28 червня - День Конституції України
  7. 24 серпня - День незалежності України.
  8. один день (неділя) - Пасха (Великдень)
  9. один день (неділя) - Трійця.
Усього 10 днів. Тобто, якщо розрахунковим періодом є рік (365 чи 366 днів), то за вирахуванням святкових і неробочих днів кількість днів становить 365(366) — 10 днів = 355(356).

Виплати, які включаються до розрахунку середньої заробітної плати для розрахунку відпускних

Перелік виплат, які включаються до розрахунку середньої заробітної плати наведений у пункті 3 Порядку №100:
  1. основна заробітна плата;
  2. доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші);
  3. виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії;
  4. винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.

Яким чином включаються до розрахунку середньої заробітної плати премії?

Премії включаються у розрахунок у частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Тобто, якщо премія була виплачена за 6 місяців, а на розрахунковий період підпадає тільки 3 з них, то у розрахунку середньої заробітної плати бере участь лише половина премії. 
Винагорода за підсумками річноі роботи або за вислугу років включається до розрахунку шляхом додавання до кожного місяця розрахункового періоду 1/12 суми винагороди. Наприклад: Працівника взяли на роботу з 01.10, та виплатили річну винагороду у січні. Якщо він йде у відпустку у червні, то щорічна винагорода включається у розрахунок у частині 7/12 всієї суми.

Місячна премія нарахована за попередній місяць. До якого періоду вона включаєтться?

Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №100 премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Наприклад щомісячна премія нарахована у липні за попередній місяць, тобто а червень. При цьому липень попадає у розрахунковий період для розрахунку відпускних, а червень ні. На підставі пункту 3 Порядку №100 ця премія попадає в розрахунок.

Які виплати не включаються до розрахунку середньої заробітної плати?

Перелік таких виплат наведений у пункті 4 Порядку №100. Він занадто довгий, щоб його вказувати тут. Тому, кому цікаво, читаємо перелік у Порядку. 

Яким чином включаються до розрахунку всі виплати? З урахуванням утриманих податків та ЄСВ чи без?

До розрахунку середньої заробітної плати включається нарахована заробітна плата, тобто з неї не вираховуються податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок.

Чи включаються до розрахунку відпускних лікарняні?

Згідно абзацу 4 пункту 3 Порядку №100 до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
Тобто в цілях розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми відпускних до розрахунку включаються суми лікарняних.

Чи включаються до розрахунку відпускних, суми відпускних. Що були виплачені за попередню відпустку?

Наприклад, працівник йде у відпустку з 15 січня 2013 року. Розрахунковим періодом для нього є період з 01 січня по 31 грудня 2012 року. При цьому у 2012 році працівник був у щорічній відпустці та йому були нараховані відпускні 3000 грн. Вони включаються до розрахунку відпускних на підставі абзацу 4 пункту 3 Порядку №100.

Загальний порядок надання відпустки


Як визначити тривалість відпустки, якщо на період відпустки припадають святкові дні?

Згідно пункту 7 Порядку №100 святкові та неробочі дні (стаття 73 Кодексу законів про працю України), які припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються. Тобто, якщо працівник має йти у відпустку на 15 календарних днів та на цей період припадає святковий день, загальна тривалість відпустки збільшується на цей святковий день. Тобто, працівник буде фактично відпочивати не 15, а 16 календарних днів з урахуванням цього святкового дня.

В які строки слід виплатити відпускні?

Статтею 21 Закону України "Про відпустки" встановлено, що заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.
Незалежно від тривалості наданої відпустки (24, 48 тощо календарних днів), її оплата провадиться у зазначеному порядку, тобто, за три дні до початку відпустки. Додатково читайте Лист Мінпраці від 09.12.2011 №1105/13/81-11.

Порядок виплати грошової компенсації за невикористану відпустку при звільненні

Необхідність виплати грошової компенсації за невикористану відпустку обумовлена Кодексом Законів про Працю та Законом «Про відпустки».
Відповідно до статті 83 Кодексу Законів про Працю та статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР: «У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей.»

Як розрахувати грошову компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?

Розрахунок грошової компенсації за невикористану відпустку аналогічний розрахунку звичайних відпускних. Труднощі викликає лише розрахунок кількості днів відпустки, яка належить працівнику та за які йому необхідно виплатити компенсацію. Яким чином розрахувати суму грошової компенсації за невикористану відпустку із прикладами читайте у статті на блозі http://byhgalter.com/groshova-kompensac ... vidpustku/ .

Приклади розрахунку відпускних


Найпростіший приклад розрахунку відпускних

Працівник йде у відпустку з 15 січня на 15 календарних днів. Розрахунковим періодом є попередній рік з 01 січня по 31 грудня. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді складає 355 (365 – 10 святкових та неробочих днів). Заробітна плата працівника складає 2000 грн.
МісяцьКількість календарних днів місяцяКількість днів, які включаються до розрахункуПримітка
Січень3129Не включається 2 святкових дня – 1 та 7 січня
Лютий2828
Березень3130Не включається 1 святковий день – 8 березня
Квітень3029Не включається 1 святковий день – Великдень.
Травень3128Не включається 3 святкових дня – 1, 2 та 9 травня
Червень3028Не включається 2 святкових дня – Трійця та 28 червня.
Липень3131
Серпень3130Не включається 1 святковий день – 24 серпня
Вересень3030
Жовтень3131
Листопад3030
Грудень3131
Всього365355

Середньоденна заробітна плата складає (2000 * 12)/355=67,61 грн.
Сума відпускних дорівнює 67,61*15=1014,15 грн.

Лікарняний у розрахунковому періоді. Розрахунок відпускних

Працівник йде у відпустку з 15 січня на 15 календарних днів. Розрахунковим періодом є попередній рік з 01 січня по 31 грудня. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді складає 355 (365 – 10 святкових та неробочих днів). Заробітна плата працівника складає 2000 грн. 
При цьому у грудні працівник був на лікарняному 15 календарних днів і йому нараховано лікарняні в сумі 800 грн. та заробітна плата за іншу половину місяця 1000 грн. Ітого 1800 грн. за грудень.
Згідно абзацу 4 пункту 3 Порядку №100 лікарняні включаються до розрахунку середньоденної заробітної плати в цілях нарахування відпускних.
Середньоденна заробітна плата складає ((2000*11)+(1000+800))/355=23800/355= 67,04 грн.
Відпускні складають 67,04*15= 1005,6 грн.

Відпустка без збереження заробітної плати у розрахунковому періоді. Розрахунок відпускних

Працівник йде у відпустку з 15 січня на 15 календарних днів. Розрахунковим періодом є попередній рік з 01 січня по 31 грудня. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді складає 355 (365 – 10 святкових та неробочих днів). Заробітна плата працівника складає 2000 грн. 
При цьому у грудні працівник був у відпустці без збереження заробітної плати 15 календарних днів. Заробітна плата за іншу половину місяця 1000 грн.
Згідно пункту 2 Порядку №100 час, протягом якого працівник не працював і за ним не зберігався заробіток, виключається з розрахункового періоду. Відповідно, розрахунковий період зменшується на 15 календарних днів, протягом яких працівник був у відпустці. var container = document.getElementById('nativeroll_video_cont'); if (container) { var parent = container.parentElement; if (parent) { const wrapper = document.createElement('div'); wrapper.classList.add('js-teasers-wrapper'); parent.insertBefore(wrapper, container.nextSibling); } }
Copyright MyCorp © 2024
НАША АДРЕСА
44800, Волинська обл., смт Турійськ, м-н Центральний, 1, тел. (03363) 21562, 21883, 21687, e-mail: tuszn@ukr.net, код ЄДРПОУ 03191957
ОНЛАЙН
АТО
РЕАБІЛІТАЦІЯ
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук
Архів записів
Корисні посилання
Безкоштовний хостинг uCoz